АЗ СЪЗДАВАМ
„АЗ СЪЗДАВАМ“
Едно събитие, което ще запознае гимназистите с професионалистите, които създават средата, в която живеем и ще им покаже тайните на Капана в Пловдив.
Замислял ли си се кой оформя средата, в която живеем? Как се планира един град? Каква точно е ролята на архитекта в създаването на сградите? Изобщо как може да направим града ни по-забавен, интересен и приятен за живеене? Ела, за да разбереш. Събитието се казва “Аз създавам”, безплатно е за гимназисти и ще можеш да спечелиш награди!
Какво ще се случи на „Аз създавам“
„Аз създавам“ ще ти даде възможност да се запознаеш с професионалисти от сферите, които създават средата, в която живеем. В първата част от събитието ще чуеш интересни презентации от професионалисти в сферите на дизайн, архитектура, урбанистика, ландшафтен дизайн. След лекциите ще можеш да си похапнеш (ние черпим!) и заедно със студенти от различни архитектурни специалности ще се разходиш из Капана и ще разгледаш инициативите, които се случват там като част от Архитектурната седмица.
КОГА? КЪДЕ?
17 октомври в Баня „Старинна“, Пловдив.
Събитието се състои от две идентични сесии – сутрешна, от 9:30 до 12:00
и следобедна, от 13:30 до 15:00.
Хващай приятелите си и заповядай! Единственото, което трябва да направиш е да се регистрираш.
Покани приятелите си и се присъедини към фейсбук събитието ни!
А КОИ СА ПРЕЗЕНТАТОРИТЕ?
Петър Захаринов е завършил специалност „Архитектура” в Университета по архитектура, строителство и геодезия, София.
През 2006 г. е отличен с награда за дипломен проект от Фондация "Яков Чернихов”. След дипломирането си работи пет години като архитект, след което се насочва към продуктовия дизайн. Участва в изложението “Светът на мебелите” 2010, Inter Expo&Congress Center, София. През 2011 г. получава Platinum A’design Award и влиза в селекцията Young Balkan Designers. Във връзка с това неговите мебели са показани на Salone Satellite, Милано 2011, щанд на Young Balkan Designers. Петър Захаринов участва също в Young. Balkan. Designers – Mikser Festival 2011, Белград, Skopje Design Week, Dan D в Загреб, Хърватска, Sofia Design Week и Vienna Design Week – „Има ли го, или го няма – български продуктов дизайн”, 2011, Изложбата „На Светло” – Експо Баня София – изложбена зала на ROCA, част от второто Биенале на българския дизайн, София,2011.
Йоан Земярски е студент по ландшафтна архитектура, IV курс в Лесотехническия университет в София. Това е единствения университет в страната с акредитация на тази специалност. Обучението обхваща не само ландшафтното проектиране/дизайн, но и изпълнителната част, както и периода на следпосадъчните грижи. Тази година Йоан приключва стажа си в Зелена Градина "Грийн Гардън - София" ООД. Фирмата се е специализирала в поддръжка на вертикални градини.
Йоан ще ни разкаже с какво се занимава ландшафтния архитект? Как да направим градовете добри за живеене? Каква е ролята на планирането и проектирането на градската среда, парковете, обществени места за почивка и отдих, както и проектирането на зелените части на жилищните комплекси?
Магдалена Кирчева е учила в СМГ, магистър е в Университета по архитектура, строителство и геодезия и University College of Dublin, специалност Урбанизъм.
Има много интереси: ски, скално катерене, опознаване на природата, занимание с животни, графичен дизайн, градско планиране.
Магдалена е работила 4 години в Агенция пътна инфраструктура - ГИС, транспортни системи; 1 година в Архитектурно бюро - изготвяне на Интегриран план за градско възстановяване и развитие - ПУП, ГИС; 1 година в Институт за транспортни изследвания - ГИС, транспортно моделиране, градска мобилност.
Магдалена ще ни разкаже как се създава град? Какво е да си главен архитект? За какво трябва да мислят архитектите? Каква e разликата между структурата на градовете и как тя се отразява на начина на живот?
Георги Кътов e магистър в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Специализирал е в Токийския Технологичен Институт, след което заедно с архитект Вяра Желязкова създават I/O aрхитекти. През 2010 е куратор на Sofia Architecture Week.
Георги ще ни разкаже повече за сградите като използва интересни примери от собствените си проекти.
Петко Танчев е визуален артист, сценограф и видео дизайнер от Пловдив, България. В своето творчество той използва компютърен хардуер и средства за визуално програмиране, за да създава дигитално съдържание – генеративни образи, интерактивни системи, UI, анимация, видео. Неговите виртуални
светове преосмислят аспектите на физическата действителност, като я изпълват с различен смисъл и значение. Проектите му често са насочени към спецификата на определено пространство и могат да бъдат експонирани само в него. Винаги е готов да експериментира с нови медии и съвременни технологии. През 2013 г. заедно с Atns, САЮЛКЕ и waysie създава колектив „Мелформатор“. Петко ще ни покаже как да експериментираме с архитектурата и да се забавляваме.
Анна Калинова ще разкаже как тя заедно с екипа си от Трансформатори променят градската ни среда към по-добро.
Явор Йорданов ще ни разкаже за предизвикателствата пред архитектурата.
Каква е архитектурата на новото време? Как ти можеш да си герой в бъдеще като станеш архитект?
ОРГАНИЗАТОРИ